ACS759ECB-200B-PFF-T
HONG KONG KEEP BOOMING TECHNOLOGY CO.,LIMITED
Contact Now
ACS759ECB-200B-PFF-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Package / Case : 5-CB Formed Leads, PFF
Accuracy : ±4%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 13.5mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 200A
Response Time : 4µs
Package : Tube
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Series : -
Sensitivity : 6.6mV/A
Linearity : ±1%
Supplier Device Package : 5-CB Module
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 120kHz
Voltage - Supply : 3V ~ 3.6V
Base Product Number : ACS759
Description : SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC
Contact Now
Current Sensor 200A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF